Jak se o BH starat.

 

Breyer horses (BH)
Tato rubrika, jak Vám již napověděl název bude o Breyer horses.
Nyní mám svoji první Bryeračku, a to klisnu Sweet Fairy Tales (Feya) a její jezdkyni Lisu.
Myslím si, že je jim u mne dobře. Bydlí na poličkách, Fya má kvalitní stravu a postroje, pravidelnou pastvu, tréninky…
Prostě všechno, co by si může kdejaký Stablemates přál =).
Věci pro své BH si buď kupuji nebo je vyrábím sama.
Ačkoliv mám Stablíky a obecně Breyery moc ráda, nikdy nezapomenu na své největší a nejvěrnější kamarády-tedy Schleichy.
Doufám, že se Vám tato rubrika bude líbit a že sem budete chodit častěji!=-)
 
 
V této době si většina z nás kupuje právě BH. Tyto modely jsou různých  velikostí-Mini  Whinnies, Stablemates, Classic a Traditional.
Většina modelů velikosti Traditional se vyrábí podle slavných závodních koní  (např. Barbaro, Milton, Bluegrass Bandit atd.).
Jistě doma také „chováte“ nebo budete „chovat“ Breyery a tak Vám sem dám několik užitečných rad, jak se o ně starat:
 
Čistota 
(c) Sii LSR 
 
K péči o Breyer Horses patří stoprocentně čistota. Je důležité, aby naši Breyer nebyli špinaví. BH bychom měli mýt asi jednou za měsíc. V horkých dnech je možné brát BH k vodě, k rybníku, nebo podobně, aby se zchladili. Přibližně jednou za týden by se měli koně oprašovat, protože se na ně snáší prach, když jsou na poličkách. Důležité také je, aby BH měli čisto i kolem sebe - na poličkách, případně ve stáji, na pastvě, v ohradě apod. Musíme také dávat pozor, aby se někde nepoškodili, nebo neumazali. Je to to nejdůležitější, když sbíráte BH, ale i když máte svůj malý ranč.
 
Výběhy, pastviny
(c) Sii LSR
Pokud máte BH jako opravdového koníčka a snažíte se napodobit reálný život, je důležité koně pravidelně pouštět na pastvinu, nebo do výběhu. Pastvinu si můžeme udělat venku třeba na zahradě, aby se koně mohli proběhnout     a nažrat se. Výběh si můžeme udělat i v pokoji, kam můžeme pouštět své Breyer třeba přes noc, po tréninku, aby se zchladili, nebo večer. Samozřejmě se musíme řídit i počasím. Pokud je venku hezky, můžeme koně pouštět ven       po celý den. Ale pozor! Nesmějí se moc přehřát na sluníčku. Když je venku ošklivo, musíme je nechat doma a pustit je do vnitřního výběhu, kde ale otevřete okno, aby byl v pokoji čerstvý vzduch.
 
Vyjížďky, tréninky
(c) Sii LSR
Pokud máte svůj vlastní ranč a pokoušíte se simulovat reálný život na ranč, je dobré, aby jsme koníky trochu protáhli. Nejlepší je s nimi jezdit na vyjížďky, nebo trénovat jejich disciplíny. Pokud chceme něco podobného dělat, je dobré koupit jezdce a jezdecké potřeby. Pokud jste už pokročilejší, můžete si udělat sedlo sami. Na vyjížďky je nejlepší jezdit ven, ráno, nebo večer. Uprostřed dne je dobré trénovat, ale doma v pokoji. Po tréninku je dobré koně pustit třeba jen na chvíli do výběhu, stačí do vnitřního, aby vychladli. Když jsou horké dny, nejezděte na vyjížďky     v poledne, protože je největší horko. V těch případech se držte co nejdéle doma.
 
Ve stáji
(c) Sii LSR
Je důležité, aby si koně po tréninku, nebo po vyjížďce odpočinuli. V tom případě je můžeme dát do výběhu, nebo   do boxu. Koně nechávejte přes noc radši ve stáji, aby jim nebyla zima. Pokud má třeba nějaký kůň alergii, nebo zdravotní potíže, můžeme ho nechat venku (u vás v pokoji). Ráno se můžeme jít podívat do stáje, jestli je vše         v pořádku a potřebně se postarat o koně. Večer koně zavedeme zpět a postaráme se o ně. Před tím, než půjdeme     spát se můžeme podívat na koně naposledy. Přes zimu je výhodné nechávat koně v boxech co nejdéle, aby jim bylo teplo. V létě by bylo zase dobré hodně stáj větrat, aby koním nebylo horko.
 
Potrava
(c) Sii LSR
Breyer Horses jsou samozřejmě jen modely, ale proč by taky nemohli žrát, jako živí koně? Pokud je chcete krmit, není na tom nic špatného. Ráno bychom jim měli dát příděl sena, aby měli sílu na celý den. Během dne je můžeme pustit na pastvu, kde můžou žrát nejen trávu (kterou mají velmi rádi) , ale třeba ze žlabu zbytek z minulého dne apod. Večer po trénincích a vyjížďkách můžeme koně zavést do boxu a dát jim žrádlo na noc a na ráno, protože koně spí daleko kratší dobu než lidé, takže musí mít večer hodně potravy, aby ráno neměli hlad. Koním můžeme dávat také specializované krmivo, ale musíme dávat pozor, aby se moc nepřejídali a netloustli.
 
Text: © Sii - siistarshine, Obrázky: © DA
 
 oddelovace 
 
 
Jak s Breyerem cestovat:
Breyer Horses jsou velmi náchylní na škrábance a odřeniny, takže pokud chcete se svým BH kamarádem cestovat, musíš na něj dávat veliký pozor!
1.Zajisti svému BH potravu, dočasné bydliště a oporu!
2.Měj ho pořád u sebe!
3.Při přepravě ho maximálně zabezpeč!
4.Ať Vám to vyjde! =-)
1.Samozřejmě tvůj Breyer na cestě s tebou i po dobu celého pobytu nesmí mít hlad! Musíš mu zajistit pravidelný a pokud možno stejný přísun potravy jako měl ve stáji.
Zajisti mu také pohodlné místo, kde si může odpočinout a v klidu se vyspat. Pokud možno to má vypadat jako jeho přítulný box doma.
Tvojí podporu musí mít Breyer pokaždé, jak na cestách, tak doma! Vždy mu poskytni jeho útočiště a ujisti ho, že mu nehrozí žádné nebezpečí, také se o něj vzorně starej a dej mu najevo, že ho máš ráda a že jsi jeho přítel, uklidníš ho tak a on se bude cítit lépe.
2.Pokud to jde měj ho pořád u sebe, nikdy ho nedávej do zavazadla-např.kufr! Uvnitř se může poškrábat-znáte, jak se zavazadly zacházejí-třeba na letišti nebo v autobuse.=-/ Nebo se může stát nedej bože to nejhorší-zavazadlo se ztratí a už nikdy neuvidíš svého přítele! =-(
I s tímto počítejte!
3. Koníka musíš připravit opravdu vzorně-udělej mu z tvrdšího materiálu(kůže, tvrdá látka, molitan…). Chrániče od korunky kopyta, až po kolena a hlezna. Dále koník musí mít pokrývku těla-deku-určete nejvhodnější podle počasí(zima-termodeka nebo deky slabší, ale 2 vrstvy, léto-slabší deka). Chránič hlavy je nezbytný pro dlouhé cesty! Najít ho můžete v knížkách o koních nebo na internetu=-). Můžeš použít i chránič krku a ocasu.
4.Přeji Tobě a tvému malému kamarádu pohodlné cestování, příjemné výlety a dovolené, a ať Ti cestování s Breyerem vyjde! ;-)
                                                                                                          Váš Koník =-)
 
            oddelovace
                                                                                       
Moji Breyeři
Momentálně vlastním pouze Sweet Fairy Tales (Feya) a její jezdkyni Lisu. Ovšem můj chov Breyer Horses se bude dále rozšiřovat! ;) 
 
 

Kontakt

Koník

ZÁVODIŠTĚ: www.natyakonik.blog.cz
OBCHŮDEK: www.zlatapodkovakonik-obchudek.wbs.cz



Anketa

Kdo bude koník měsíce prosinec? Téma: Nejúspěšnější koně za listopad

Lakento!
27%
198

Point!
68%
494

Metas!
5%
39

Celkový počet hlasů: 731


Koněm měsíce září se stává Lady Rosa Marsey.

Více o tomto koni se dozvíte v rubrice 

Kůň měsíce